
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Radiation Hardening | No |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
| Output Current | 20 mA |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production |
| Max Supply Voltage | 9 V |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Max Output Current | 20 mA |
| Operating Supply Current | 200 µA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Charge Pump |
| Switching Frequency | 5 kHz |
| Max Input Voltage | 9 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 9 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Function | Ratiometric |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$6.06182
Ext.Price$6.06182
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.06182 | $6.06182 |
| 10 | $5.91341 | $59.13410 |
| 25 | $5.86677 | $146.66925 |
| 50 | $5.82050 | $291.02500 |
| 100 | $5.77460 | $577.46000 |
